Zamojskie „Spotkania z historią”

Zakończył się już 9. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”. Za najlepszy obraz dokumentalny o tematyce historycznej uznano film Rafała Brylla „Opowieść o miłości”, zaś w kategorii reportaż filmowy zwyciężyła Monika Mazanek-Wilczyńska z tytułem „Służyliśmy u Amerykanów”.
Nagrody przyznawało jury w składzie: Paweł Woldan, Stanisław Królak, Zbigniew Żmigrodzki, Zdzisław Cozac. Oprócz dwóch nagrodzonych tytułów wręczone zostały również dodatkowe wyróżnienia, również w nowych kategoriach.

Wszyscy wyróżnieni

Nagrodę specjalną otrzymał Sławomir Koehler za film „Jak istnieje świat… rzecz o Romanie W. Ingardenie”. W kategorii film animowany nie przyznano nagrody głównej, ale wyróżnienie trafiło do Krzysztofa Czeczota za „Hetmana” z oryginalnym przedstawieniem postaci Stanisława Żółkiewskiego.
W tym roku pojawiły się również dwie nowe kategorie: najlepsze zdjęcia oraz najlepszy montaż. Pierwsza z nagród trafiła w ręce Witolda Kornasia za zdjęcia do filmu „Draugen” Dagmary Drzazgi, zaś w kwestii montażu dwa wyróżnienia przyznano Mariuszowi Marszołkowi za „Śląskich bohaterów” oraz Aleksandrze Wróbel za „Sportowców w Powstaniu Warszawskim”.