Większy Zamość?

Trwa zbieranie podpisów pod petycją na temat zwiększenia granic Zamościa. Inicjatywa jest oddolna, obywatelska, ale władzom się podoba. Miejscowości, które miałyby zostać włączone w granice miasta nie są jednak zachwycone koncepcją i mówią zdecydowanie: nie.
Zamość jest 62. miastem w Polsce pod względem mieszkańców i 177. pod względem zajmowanej powierzchni. Te liczby mają jednak szansę się zmienić, ponieważ w internecie krąży petycja proponująca poszerzenie jego granic. Nowe tereny, zdaniem autorów, to nowe możliwości. Pierwszy wariant proponuje dołączenie do miasta miejscowości: Chyża, Sitaniec, Kalinowice, Płoskie i Mokre. Opcja numer dwa to 55 kilometrów kwadratowych, czyli cała Chyża, Szopinek, Kalinowice, Wólka Panieńska, część Sitańca i Mokre wraz z lotniskiem.

Opór

Powodów inicjatywy jest kilka: przede wszystkim troska o rozwój miasta wskutek słabnącej demografii. Autor pomysłu pochodzi z Zamościa. Deklaruje, że jego idea nie ma związku z polityką, bo nie zamierza nigdzie kandydować. Sam jednak mieszka w Szczebrzeszynie, bo – jak przyznaje – jest to tańsze. Rada Miasta pomysł popiera, choć podkreśla, że to decyzja podejmowana na szczeblu rządowym. Mieszkańcy miejscowości ościennych – już nie.